תוספת בניה

תוספת בניה

nitsan כללי

תוספות בניה – המדריך השלם

תוספת בניה מאפשרת לכם להגדיל את שטח הנכס שלכם, להשביח אותו ולהעלות את ערכו. על מנת לקבל היתר לתוספת כזאת, עליכם להיעזר במהנדס בניין אשר יבדוק את המבנה הקיים, יכין תכנית קונסטרוקציה, יבצע את החישובים הנדרשים, יבדוק את כמות החומרים הנדרשים ואת משך העבודה הנדרש לצורך תוספת הבניה, ועל בסיס נתונים אלה, יתכנן את תוספת הבניה ויגיש את התכניות והבקשה להיתר עבודת תוספת בניה.

אם אתם בעלים של נכס ומבקשים להגדיל את שטח הנכס שבבעלותכם, אתם יכולים לעשות זאת על ידי תוספות בניה. זוהי דרך מצוינת לקבל בית גדול ומרווח יותר בעלות יחסית לא גבוהה ותוך פרק זמן קצר למדי. תוספת בניה לנכס דורשת עבודת הכנה יסודית כדי לקבל היתר. לאחר קבלת ההיתר, תוכלו להתחיל בפרויקט תוספת הבניה שלכם, שהוא למעשה פרויקט בניה, אמנם בהיקף מצומצם, אך שדורש את כל מה שדורש פרויקט בניה גדול יותר : עמידה בכל התקנים והדרישות על פי חוק, ניהול הפרויקט ובעלי המקצוע, פיקוח בניה ומניעת ליקויי בניה.

תוספת בניה

לא לכל מבנה אפשר לעשות תוספת בניה! החוק קובע את המקרים בהם מותרת תוספת בניה לאחר שיקול ואישור הרשויות. אלו המקרים בהם מותרת תוספת בניה :

 • כאשר ישנן בנכס זכויות בניה לא מנוצלות.
 • במקרה של עדכון תב"ע (תכנית בניין עיר) אשר מעניקה זכויות נוספות לבנייה בנכס.
 • לצורך תוספת של שטח שירות. תחת הגדרה זאת נכנסות תוספות בניה אלו: מחסן, חניה, מרתף עד גובה של 2.5 מטרים, חדר או שטח אשר משמשים לאחסון או תפעול כדוגמת חדר אשפה או חדר ציוד לחימום מים.
 • לצורך בניית ממ"ד – לאחר מלחמת המפרץ הראשונה תוקנה תקנה אשר מגדירה את הממ"ד שטח שירות, וניתן להוסיף ממ"ד לכל דירה או בית גם אם שטחו אינו כלול באחוזי הבניה המותרים לנכס. בנוסף, מחייבות התקנות בניית ממ"ד בכל תוספת בניה של מעל ל-12 מ"ר לבניה המקורית.

  השם שלך (חובה)

  האימייל שלך: (חובה)

  ההודעה שלך

  יצירת קשר

  טלפון במשרד: 073-7969738
  אימייל: effective.co.il@gmail.com
  שעות פעילות:
  ימים א-ה 8:00-19:00
  יום ו -8:00-13:00

  אילו היתרים נדרשים כדי לבצע תוספת בניה?

  חוק התכנון והבניה התשכ"ה – 1965 ותקנות התכנון והבניה (עבודה ושימוש הטעונים היתר) התשכ"ז – 1967, קובעים באילו מקרים צריך להגיש בקשה להיתר לביצוע תוספת בניה. רפורמת הפרגולות מאוגוסט 2014 ,עליה נפרט בהמשך, משנה מעט את תמונת המצב ומקלה על ביצוע תוספת בניה מסוימת.

  הנה חלק מרשימת תוספות בניה הדורשות היתר בניה:

  • הקמת בניין חדש או הריסתו של בניין.
  • כל תוספת או שינוי חיצוני לבניין קיים (למעט המבנים הפשוטים כפי שהוגדרו ברפורמת הפרגולות).
  • ביצוע שינויים פנימיים אשר פוגעים בצנרת המשותפת של הבניין או בקונסטרוקציה שלו. התווית דרך, סלילה או סגירה של דרך, חפירות, הנחת תשתיות.
  • הצבת מבנה זמני, מבנה נייד, מכולה, שלטים וכדומה.
  • שינוי בשימושים של המבנה ביחס להיתר הקיים.
  • כל שימוש במבנה בצורה אשר חורגת ממה שאושר בעבר בהיתר הבנייה.
  • במקרים מסוימים, ניתן להגיש בקשה להיתר בדרך של עבודה מצומצמת, למשל: פרגולה, גדר, מחסן וכדומה.

  הגשת בקשה להיתר בנייה לצורך תוספת בניה

  הגשת בקשה להיתר בנייה עבור תוספות בניה הוא תהליך דומה להגשת בקשה להיתר מבנה חדש. אם מדובר בהליך בניה אשר מוגדר כ"עבודה מצומצמת" או מבנה פשוט כפי שהוגדר ברפורמת הפרגולות,  הליך האישור של היתר הבניה יהיה מהיר יחסית.

  השלבים לקבלת היתר בניה לצורך תוספת בניה שאינה עבודה מצומצמת או מבנה פשוט:

  1. בקשה למידע : הגשת בקשה למידע לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בנוגע לאפשרויות ומגבלות התכנון והתשתיות הקיימות או מתוכננות בשטח המסוים.
  2. קבלת המידע הרלבנטי מהוועדה המקומית לתכנון ולבניה.
  3. הגשת בקשה להיתר בניה, ערוכה על ידי מהנדס מבנים, אדריכל, הנדסאי אדריכלות או הנדסאי בניין, בהתאם למורכבות הפרויקט.
  4. דיון בבקשה להיתר, במסגרת הוועדה המקומית לתכנון ובניה. באפשרות הועדה להתנות את מתן ההיתר בדרישות נוספות, כולל דרישות לאישורים מטעם רשויות וגופים חיצוניים.
  5. במקרה הצורך ולפי דרישת הוועדה: השלמת דרישות הוועדה לקראת קבלת היתר.
  6. תשלום אגרות והיטלים : אגרות בנייה, היטלים מקומיים אשר משתנים בין הרשויות בהתאם לחוקי העזר העירוניים והיטל השבחה.
  7. במקרה של דחיית הבקשה להיתר – הגשת ערר.
  8. דיון בוועדת ערר.

  חוק הפרגולות והשפעתו על תוספות בניה

  עד לאחרונה, כל תוספת בניה שהיא הצריכה הליך רישוי ארוך מול הרשויות. באוגוסט 2014 נכנסה לתוקף רפורמת הפרגולות של משרד הפנים. רפורמת זאת מאפשרת להקים, ללא צורך בהיתר, מספר מבנים פשוטים יחסית, כמו פרגולות, גדרות, מחסנים, וכיוצא באלו. תוספות בניה קטנות אחרות כמו סגירת מרפסות עדיין דורשות היתר מהעירייה אך נקבע להן הליך רישוי מקוצר. במסגרת הליך הרישוי המקוצר לסגירת מרפסות נדרש הבונה להגיש לעירייה בקשה, ועל העירייה להשיב לו תוך 45 יום. אם עברו 45 יום והעירייה לא השיבה על הבקשה, ניתן לראות אותה כמאושרת.

  תוספת בניה על הגג

  החוק מאפשר תוספת בנייה על הגג כאשר התב"ע (תכנית בניין עיר) המעודכנת מאפשרת תוספות בניה על הגג וכאשר הגג הוא בבעלותו של הדייר המתגורר תחת הגג. במידה והדייר אינו בעליו החוקי של הגג עליו לרכוש אותו.
  תוספת בנייה על הגג מחייבת את אישור הוועדה המקומית לתכנון ובניה. לצורך אישור תוספת בניה כזאת נלקחים בחשבון גודל ומשקל הבניה, היקפה, השפעתה על המבנה הקיים ועוד. אם התוספת אינה מתאימה לגג המבנה הספציפי מבחינה הנדסית היא לא תאושר אפילו במקרה בו יש אישור בניה עקרוני.

  תוספת בניה קלה

  בניה קלה היא בניה בחומרים קלים כגון אלומיניום, ברזל, עץ וגבס, לעומת בניה מסורתית בבטון ובבלוקים. הגדרתה בחוק היא פחות מחמישים קילו לכל מ"ר של מחיצות פנימיות וקירות חוץ , פחות מ 250 קילו לכל מ"ר של רצפות או תקרות.
  תוספת בניה קלה דורשת את אותם אישורים והיתרים שדורשת בניה רגילה, והיא נבדלת ממנה בכך שהיא מהירה יותר ולעתים אף זולה יותר. תוספת בניה קלה מאפשרת לכם, מרגע שההיתרים המתאימים בידיכם, לבצע תוספת בניה בפרק זמן של חודשים, שבועות, או אפילו ימים, בתלות בגודל ומורכבות התוספת.

  תוספת בניה בבית משותף

  דיירים בבניינים משותפים זכאים לערוך שינויים ותוספות בתוך הדירה הפרטית שלהם, בתנאי שאינם משפיעים על יתר הדיירים, חזות הבניין, הרכוש המשותף, שלד הבניין וכדומה. כמו כן, מותר לדייר במבנה משותף לסגור מרפסת בהתאם לדרישות החוק והתקנות. כל תוספת בניה אחרת בבית משותף מחייבת אישור הן של הוועדה המקומית לתכנון ולבניה והן של 75% מדיירי הבניין.

  תוספת בניה שנחשבת לעבודה מצומצמת:

  חלק מתוספות הבניה נופלות תחת הגדרת החוק של "עבודה מצומצמת" לפי תקנות התכנון והבניה (היתר לעבודה מצומצמת) תשס"ג 2003. תקנות אלו מאפשרות מסלול פשוט ומהיר יחסית לקבלת היתר לעבודות אלה. הנה כמה דוגמאות של תוספת בניה שנחשבת לעבודה מצומצמת :

  • התקנה פרגולה : פרגולה מוגדרת בתקנות כך : מבנה ללא קירות אשר תקרתו הינה משטח הצללה מישורי הסמוך על עמודים. המרחקים בין העמודים צריכים להיות שווים ולהוות 40% משטח ההצללה.
  • סגירת מרפסת בתריסים – לא מדובר בסגירת מרפסת על ידי בניית קיר לצורך הפיכתה לחדר נוסף בבית. תוספת בניה כזאת דורשת היתר בנייה מורכב יותר.
  • בניית גדר סביב חצר אשר איננה גבוהה ממטר וחצי.