קבלן שלד

קבלן מפתח או מפקח בניה ?

nitsan כללי

כל היתרונות והחסרונות בעבודה מול קבלן מפתח

קיימים מספר מתווים לבנית בית על ידי בונה פרטי, אחד מהם הוא מתווה העבודה עם קבלן מפתח. מהם היתרונות של מתווה זה ומהם החסרונות? למה חשוב לשים לב, ולמה לא כדאי לבחור במתווה זה? על כל זאת תוכלו לקרוא כאן.

קבלן מפתח הוא קבלן אשר מלווה את הלקוח מתחילת פרויקט הבניה ועד הרגע המיוחל של מסירת המפתח והכניסה לבית המוכן. זה אומר שהוא הגורם הבלעדי אתו אתם כבונים סוגרים את החוזה, והוא זה שמעסיק את כל קבלני המשנה השונים המתמחים בתחומי הבניה המגוונים כגון קבלן אלומיניום, קבלן ריצוף (או פשוט : רצף) קבלן אינסטלציה וכן הלאה. קבלן מפתח הוא גם אחראי על האספקה השוטפת של כל חומרי הגלם והציוד אשר נדרשים לצורך פרויקט הבניה בכללותו, מ-א' ועד ת'.

עבור הבונה הפרטי קיימים כיום שלושה מתווי עבודה עיקריים בבניית בית : עבודה מול קבלן מפתח, עבודה עצמאית  מול קבלני משנה ועבודה מול מפקח בניה וקבלני משנה. בעוד שבשעבודה מול קבלן מפתח, הקבלן עמו סגרתם אחראי על כל הפרויקט מתחילתו ועד סופו, בעבודה עצמאית מול קבלני משנה אתם מנהלים בעצמכם אם תהליך הבניה ומתנהלים עצמאית מול כל קבלן מקצועי, ואילו במתווה השלישי, אתם שוכרים את שירותיהם של קבלני המשנה ואת שירותיו של מפקח בניה אשר מהווה את הגורם המפקח והמנהל של כל פרויקט הבניה כולל עבודת קבלני המשנה.

 

מפקח בניה שיפוץ אמבטיה
ניהול פרויקט עם קבלן מפתח
קבלן מפתח בצפון

הניסיון שלנו ושל לקוחותינו מלמד כי המתווה היעיל ביותר ואשר מבטיח עמידה בתקציב ובלוחות הזמנים כמו גם תוצאות איכותיות ומשביעות רצון הוא המתווה של עבודה עם קבלני משנה ומפקח בניה. עם זאת, אנחנו כאן כדי לתת לכם את מלוא האינפורמציה בנושא קבלן מפתח ולכן נתחיל בפירוט היתרונות והחסרונות של עבודה עם קבלן מפתח.

עבודה עם קבלן מפתח לעומת עבודה עם קבלני משנה – יתרונות :

חסכון בזמן  ו"כאב ראש" – לכל אורך הבניה אתם עובדים מול גורם אחד בלבד, קבלן המפתח. הוא הגורם המאחד את המגוון הרחב של השירותים הקטנים מתוך המכלול הענק של פרויקט הבניה, אותם מבצעים כל אנשי המקצוע וקבלני המשנה העובדים בבניית הבית שלכם.

עבודה ברצף – קבלן המפתח מתאם את עבודת קבלני המשנה כך שהעבודה מתבצעת ברצף.

אחריות על קניית חומרי וציוד הבניה – קבלן מפתח אחראי על החלק הזה בפרויקט הבניה, ואתם לא צריכים להתעסק בהזמנה תשלום או תזמון הגעת החומרים והציוד.

אחריות קבלן במקרה של תקלות – איכות ירודה, פיגור בלוחות זמנים, תקלות בעבודת קבלני המשנה – כל אלה הם באחריותו הבלעדית של קבלן המפתח והוא אחראי מולכם ומצופה לפתור את כל הבעיות בכוחות עצמו ולשביעות רצונכם.

ניהול פרויקטים בבניה

עבודה עם קבלן מפתח לעומת עבודה עם קבלני משנה – חסרונות:

עלויות גבוהות יותרמסלול של עבודה עם קבלן מפתח הוא יקר יותר בכ 20% בממוצע מעבודה עם קבלני משנה. אותם 20% הם הרווח הקבלני שגוזר קבלן המפתח מהשירות שהוא מעניק לכם. כך, בהערכה גסה, קבלן מפתח מרוויח על בית בגודל של בין 180 מ"ר ל 200 מ"ר, סכום שבין 150,000 ₪ ל 350,000 ₪.

איכות קבלני המשנה – בהסכם עבודה עם קבלן מפתח, הקבלן הוא זה שבוחר את קבלני המשנה, ולא אתם. כך שהוא חופשי לבחור את קבלני המשנה שלו על פי האינטרסים שלו שהם המחיר הטוב ביותר – כלומר הזול ביותר – ולא איכות העבודה.

ניגוד אינטרסים – מרגע שסגרתם הסכם עם קבלן מפתח, אתם מצויים בניגוד אינטרסים עמו. זה נכון שכל קבלן מעדיף לקוח מרוצה, אבל האינטרס העסקי של הקבלן מחייב אותו לשאוף למינימום של הוצאות במסגרת המחיר שקבעתם לפרויקט – ואילו האינטרס שלכם מחייב מקסימום איכות בתמורה למחיר שסגרתם עם הקבלן.

הפתרון היעיל ביותר הוא עבודה מול מפקח בניה וקבלני משנה.
אולי יעניין אותך..
מפקח בנייה

 – מפקח בניה –

ליקויי בניה

 – ליקויי בניה –

ממונה בטיחות

 – מפקח בניה –

החלטתם בכל זאת לעבוד עם קבלן מפתח? שימו לב לפרטים הבאים :

רישיון קבלן מוסמך – היזהרו מאד מחאפרים ושרלטנים. בדקו האם הקבלן המיועד רשום בפנקס הקבלנים. דרשו תעודות. בררו לעומק. התחום פרוץ מאד וישנם קבלנים לא רשומים שעובדים תחת שמות של קבלנים רשומים אחרים.

חוזה עבודה טוב – הקפידו על חוזה עבודה שיגן עליכם ויקבע סנקציות חמורות וברורות במקרה של אי עמידה בלוחות זמנים או חריגה מהמוסכם בחוזה, כך שהאינטרס של הקבלן יהיה לעמוד בחוזה באופן מדויק ומדוקדק.

ניסיון – בחרו קבלן מפתח בעל ניסיון רב ומוכח והתמחות בבניית בתים פרטיים צמודי קרקע.

זמינות – אל תבחרו בקבלן אשר מנהל מספר רב של פרויקטים בפיזור גיאוגרפי רחב, מכיוון שהוא לא יוכל לתת לכם שירות מהודק ומענה מידי או אפילו מהיר לבעיות שיעלו במהלך הבנייה. בדרך כלל בחירה בקבלן עסוק ומפוזר גיאוגרפית מובילה לעיכובים בבנייה ואיחורים במסירת הבית.

המלצות – דרשו המלצות מהקבלן והקפידו לבדוק אותן ביסודיות. חשוב שההמלצות יהיו מאותו אזור גיאוגרפי בו אתם מתעתדים לבנות את ביתכם. שוחחו עם הממליצים, בקרו בבתים שבנה עבורם הקבלן. דרשו המלצות מטווחי זמן שונים, כלומר ממליצים שבנו עם הקבלן המיועד לא רק לפני שנה אלא גם לפני שלוש וארבע שנים. כך תוכלו ללמוד מה מצבם של בתים שבנה הקבלן מספר שנים לאחר תום הפרויקט, האם היו בהם בעיות וכיצד ותוך כמה זמן טופלו על ידי הקבלן.

אחריות הקבלן לתקופת הבדק – החוק הישראלי מחייב כל קבלן עם רישיון להיות אחראי לתקופת הבדק. ודאו עם הקבלן המיועד שהוא מודע לכך ועומד בכך ובררו אצל הממליצים האם הוא עמד בהתחייבויותיו במסגרת תקופת הבדק הנדרשת.

מיקום גיאוגרפי – אל תתפתו להצעות מפתות מקבלני מפתח מאזורים גיאוגרפיים מרוחקים מכם. גם בתום הבניה אתם תזדקקו לשירותיו של קבלן המפתח, ואם הוא מאד מרוחק מכם יהיה קשה מאד לקבל את שירותיו אלה.

ביטוח  – ודאו כי לקבלן שלכם יש פוליסת ביטוח עבור כל הסיכונים עבור כל קבלני המשנה וכן ביטוח צד ג'. בקשו לראות את פוליסת הביטוח ודאגו שהחוזה ביניכם לבין הקבלן יחייב פוליסה כזאת ויבהיר שהאחריות לכך היא על הקבלן.

מפקח בניה מול קבלן מפתח
קבלן מפתח מומלץ על פני מפקח בניה
קבלן שלד תחת מפקח בניה
קבלן מפתח שלד מבנה
קבלן מפתח מחיר
קבלן מפתח בצפון
פיקוח בניה קבלן מפתח
פיקוח בניה עבודות בטון
פיקוח בניה בעזרת קבלן מפתח
עבודות גבס בסלון
עבודה של קבלן מפתח בדרום
ניהול פרויקט עם קבלן מפתח
מפקח בניה שיפוץ אמבטיה

יצירת קשר

    השם שלך (חובה)

    האימייל שלך: (חובה)

    ההודעה שלך