בדיקת אינסטלציה

קבלן אינסטלציה

nitsan כללי

קבלן אינסטלציה וכל הקשור אליו

קבלן אינסטלציה התקנת ניאגרה
קבלן אינסטלציה בודק זרם

מיד עם תחילת עבודות השלד מתחיל לעבוד גם קבלן האינסטלציה. איך בוחרים קבלן אינסטלציה, מה תפקידו, מהי תכנית אינסטלציה ומה הקשר שלה להיתרי בניה? על כל זאת תוכלו לקרוא כאן.

קריטריונים לבחירת קבלן אינסטלציה

על מנת שתוכלו לדעת שקבלן האינסטלציה שלכם הוא אכן קבלן אינסטלציה ולא אינסטלטור עם שאיפות, בדקו שיש ברשותו אישור קבלן מורשה, שהוא רשום בפנקס הקבלנים בענף משנה 190- מתקני תברואה, שיש בידיו ביטוח לעבודות אינסטלציה, ביטוח לעובדים שלו ואישור להעסקתם.

חשיבותה של תכנית אינסטלציה בעבודה עם קבלן אינסטלציה

קבלן אינסטלציה הוא הקבלן המבצע של התכנית הסניטרית שלכם, שתוכננה על ידי מהנדס הבניין שלכם או לחילופין יועץ אינסטלציה. לאחר שיש בידיכם תכנית אינסטלציה מפורטת עם מפרטי ביצוע וכתב חומרים, אתם יכולים להתחיל להשוות הצעות מחיר של קבלני אינסטלציה. קבלן אינסטלציה צריך להתחיל לעבוד במקביל לעבודות השלד, ובתיאום עם האדריכל ומהנדס הבניין.
תכנית האינסטלציה היא חלק בלתי נפרד מהמסמכים שיש להגיש למועצה במסגרת קבלת היתר בניה. היא קובעת, בין היתר, את כל נקודות המים במבנה, את סוג הצנרת, את מיקומיהם המדויקים של הברזים והתקני המים בבית, את סוגי הברזים שיותקנו, את סוגי הניאגרות והתקני האינסטלציה הנוספים, את מיקומם של מכונת הכביסה ושל המייבש ואת הצנרת המתאימה לכך. היא קובעת גם את מיקומי צינורת הביוב, נקודת ההתכנסות של צנרת הביוב, נקודת החיבור שלהם למערכת הביוב החיצונית או מערכת הביוב של הבניין, ואת כל מערך שוחות הביוב בשטח המבנה.
מי חותם על תכנית האינסטלציה / תכנית סניטריה לפני הגשתה במסגרת קבלת היתר בניה?
חוק התכנון והבניה אינו ברור ובהיר במקרה זה. עקרונית ומקצועית, בעל המקצוע שצריך להכין תכנית אינסטלציה ולחתום עליה הוא מהנדס. עם זאת, רוב הרשויות אינן מחייבות חתימה של מהנדס אינסטלציה על התכנית, מכיוון שברוב המקרים הדרישה מטעם הרשות היא לתכנית סניטריה בסיסית שכל אדריכל יכול לתכנן כחלק מתכנית הפיתוח. כך שהשתשובה לשאלה זאת משתנה בהתאם לרשות מולה עובדים, בחלק מהמקרים תספיק תכנית האינסטלציה של האדריכל ובמקרים אחרים יהיה צורך בתכנית אינסטלציה מפורטת בחתימתו של מהנדס אינסטלציה.

מה כוללת עבודתו של קבלן אינסטלציה?

הרבה מאד פרטים קטנים שלא נפרט כאן את כולם, אבל הנה חלק קטן מפרטי עבודת קבלן אינסטלציה. ניתן לראות מהרשימה כמה משמעותי נושא תזמון העבודה של קבלן אינסטלציה ולכן כמה חשוב שיהיה בשטח איש מקצוע שיתזמן וינהל את עבודת הקבלנים השונים כך שתכנית האינסטלציה תתבצע באופן הטוב ביותר.
לפני גמר שלד : הכנות לצנרת במרתף ושוחת ביוב במרתף, הכנות צנרת בקורות קשר, הכנת ביוב וצנרת ביוב וניקוז לקראת יציקת הרצפה, הכנות לביצוע צינורות אויר, הכנות למרזבים, פיתוח חוץ, שוחות ביוב, שיפולים, מפלים, ניקוזים, חיבור לקו העירוני, בדיקת שיפועים בשוחות הביוב וזרימת מים תקינה בשוחות.
לאחר גמר שלד : סימון נקודות קצה, חציבה ויישום של נקודות הקצה, ביטון של צנרת הבניין, הפעלת לחץ מים קבוע בבית, צילום צנרת, בדיקת לחץ מים על ידי מכון הבדיקות, הכנות לניקוז מזגנים ולאחר מכן חיבור ניקוזי המזגנים, פקקים לצנרת המים כהכנה לשלב הטיח, התקנת מערכות מי דלוחין בחדרים הרטובים, ביטון צנרות המים הדלוחין, הרכבה וביטון של הניאגרות, ניקוז מרזבים לבור ניקוז, הרכבת דוד שמש, הרכבת כלים לבנים וארונות בחדרים רטובים, תפעול כל המערכת.

סיפור מקרה – מחלוקת על תזמון עבודת קבלן אינסטלציה

בבניית בית פרטי צמוד קרקע עם קבלן מפתח ללא פיקוח בניה, התגלעה מחלוקת הלקוח לבין קבלן המפתח : הלקוח היה מעוניין שקבלן האינסטלציה יתחיל לעבוד במקביל לעבודות השלד, ואילו קבלן המפתח היה מעוניין שעבודת קבלן האינסטלציה תתחיל רק לאחר גמר השלד. אנחנו הרי יודעים שקבלן אינסטלציה צריך להתחיל לעבוד במקביל לעבודת קבלן השלד וקבלן החשמל, אחרת היכן בדיוק תעבור הצנרת של הבית? לדברי הקבלן, המרזבים יהיו חיצוניים לבניין, וצינורות הביוב יהיו מחוץ לקירות והעמודים של השלד, ויהיו מחופים בגבס. הדרך הנכונה לעבוד, כמובן, היא קבלן אינסטלציה במקביל לעבודות השלד, כדי שהצינורות יוטמנו בקירות או ביציקות העמודים, אבל כשיש לכם קבלן מפתח ללא פיקוח אתם ניצבים בפני בעיה.