בניית בית

פיקוח בניה מול קבלן שיפוצים

nitsan כללי

עומדים בפני שיפוץ בית ? סגרתם עם קבלן שיפוצים ? איך תוכלו לוודא שהשיפוץ שלכם יהיה איכותי ומושקע ללא קיצורי דרך או עיגול פינות פיקוח בניה מול קבלן שיפוצים מה עדיף לכם?

כאשר אנשים עומדים בפני בניית בית הם בוחרים בדרך כלל באחד משני מתווי עבודה: עבודה עם קבלן מפתח או עם מספר קבלנים שכל אחד אחראי על תחום אחר. בשני המתווים, תפקידו של מפקח הבנייה הוא ברור וחיוני והרחבנו על כך מספיק במאמרים קודמים. אך מה קורה כאשר אתם מתכננים שיפוץ בית?
במקרה כזה מה עדיף? פיקוח בניה מול קבלן שיפוצים. בפרויקט שיפוצים, הנטייה של רוב המשפצים היא לשכור את שירותיו של קבלן שיפוצים אחד שאחראי על כל עבודות השיפוץ, כלומר קבלן מפתח. מדוע ? מכיוון שברוב המקרים פרויקט שיפוץ בית הוא פרויקט בהיקף קטן יותר מפרויקט של בנית בית: אין עבודות פיתוח, אין חפירות, אין יסודות. גם אם מדובר בשיפוץ אשר כולל תוספות בניה ואפילו בניית ממ"ד , הנטייה שלנו היא לראות את הפרויקט בכללותו כפרויקט קטן שניתן לסגור עם קבלן שיפוצים אחד שידאג לכל.

הניסיון שלנו לאורך השנים מלמד שגם בפרויקט שיפוצים עדיף לעבוד מול מספר קבלנים ומפקח בניה מאשר לעבוד מול קבלן שיפוצים אחד, אך גם אם החלטתם לשפץ במתווה של עבודה מול קבלן שיפוצים אחד לכל הפרויקט, חשוב שתשכרו את שירותיו של מפקח בנייה מנוסה.

אז איזו אפשרות עדיפה לכם ? פיקוח בניה או קבלן שיפוצים עד המפתח ?

בואו נעשה מעט סדר בדברים ונראה מדוע תמיד חשוב שיהיה לכם את האיש שלכם – מפקח הבניה – בכל עבודה, מול כל קבלן, גם אם מדובר בסך הכל בפרויקט שיפוצים : שורש העניין הוא שהתשלום שלכם לקבלן על פרויקט השיפוצים הוא סגור מראש, כך שמרגע סגירת העסקה מול הקבלן האינטרס האינהרנטי שלו הפוך משלכם. יש סכום X שמוקדש לשיפוץ וכולו משולם על ידיכם לקבלן, שמצדו אחראי על התוצאה הסופית. אתם רוצים שבמסגרת סכום X זה, הקבלן ישקיע מקסימום מאמץ, מקסימום זמן ואת מיטב החומרים בלי שיקולי חסכנות בשיפוץ שלכם, כדי שיהיה הכי איכותי ומוקפד. לעומת זאת, האינטרס העסקי הטהור והמובן של קבלן שיפוצים ( ושל כל בעל עסק שנותן שירות) הוא למקסם את הרווחים שלו במסגרת סכום X זה. ואיך קבלן, או כל בעל עסק אחר ממקסם רווחים ? הוא משקיע מינימום זמן (כדי שיוכל לעבור לפרויקט הבא) מינימום של כוח עבודה (כדי שיוכל להפנות עובדים לפרויקטים נוספים שפועלים במקביל, או כדי לחסוך עלויות כוח אדם) וחוסך בחומרים שעולים כסף כדי לקבל את כספו ולעבור הלאה.

עלויות בניה

מה לגבי עלויות בניה ?

זה נשמע רע, אבל כל עסק צריך לצמצם עלויות ולמקסם רווחים. העיקרון העסקי שך צמצום התקורה במטרה להגדיל את הרווח הוא תקף בכל מקום, בין אם מדובר בחוזה עבודה בין משפץ לבין קבלן שיפוצים, ובין אם מדובר בשוק ההון: יש את האינטרס של העסק ויש את האינטרס של האדם הבודד. לשם כך בדיוק נוצרה הרגולציה, שאנחנו רואים בכל ענף במשק הישראלי. רגולציה היא פיקוח שמיועד לוודא שבמסגרת הרצון של בעלי העסקים למקסם את רווחיהם, האזרח הפשוט לא יוצא בהפסד או בנזק. פיקוח בניה, אם כך, הוא הרגולציה של עולם הבניה.

מתכננים שיפוץ או בניה ?

צרו קשר ותראו כיצד אנו יכולים לעזור בתהליך, גם תחסכו כסף וגם תבנו אפקטיבי !

להשארת פרטים

הצורך לפקח על כשלים בבניה

מתוך האינטרסים ההפוכים של הלקוח ושל הקבלן נובעים כשלים אפשריים והמון חיכוכים ומריבות בין הצדדים. בשביל זה בדיוק יש את מפקח הבניה- כדי שיהיה גוף שדואג שהעניינים יתנהלו כיאות. מפקח הבניה הוא הצד האובייקטיבי שמוודא שהעבודות נעשות באופן מושקע ומיטבי ובלי קיצורי דרך. מכיוון שמפקח הבניה אחראי גם על התשלומים לספקים ולקבלנים, כל תשלום עובר דרכו וכל תשלום מועבר הלאה רק לאחר שהמפקח וידא שאכן העבודה התבצעה כמו שצריך בלי לחסוך בזמן, כוח אדם או חומרי גלם

טיפה על ניגוד עניינים

כשאנחנו מדברים על ניגוד האינטרסים הבסיסי בין לקוחות לקבלנים אנחנו כלל לא מתכוונים להשחיר את פני הקבלנים. אנחנו רוצים להצביע על נקודה חשובה זאת ולהראות כיצד ניתן לעבוד כך ששני הצדדים יצאו מרוצים ומסופקים : ע"י רגולציה – כלומר פיקוח בניה. בהקשר זה נציין עוד שני דברים חשובים : ראשית – חשוב מאד שמפקח הבניה יהיה איש אמון של הלקוח – כלומר שלכם : שיהיה מקצועי, שיהיה ישר ושיהיה נוכח בתדירות גבוהה באתר הבניה. שנית, במידה ובכל זאת בוחרים לעבוד עם קבלן שיפוצים ללא פיקוח בניה, חשוב מאד לבחור בקבלן ששמו הולך לפניו כאיכותי במיוחד, גם אם המחיר אותו ידרוש על פרויקט השיפוצים יהיה יקר משל קבלני שיפוצים אחרים.

ניהול פרויקטים בבניה – זה הפתרון בבניה

כל עסק צריך מנהל ופרויקט בניה אינו שונה בכך במהותו. גם כאן צריך לנהל תקציב, לעקוב אחרי לוחות זמנים, לתאם בין גורמים שונים ולוודא שהעבודה מתקדמת לפי תכנית העבודה שהותוותה מראש. אדם פרטי שבונה את בית החלומות שלו אינו יכול לדאוג לכל אלה בעצמו. אן לו את הכלים המקצועיים לכך ואין לו את הפנאי לכך. הפתרון לכך הוא שכירת שירותי ניהול פרויקטים בבניה.
ניהול פרויקטים בבנייה הוא שירות חיוני לכל פרויקט בניה. עבור הבונה הפרטי, משמעות השירות הוא שיש לפרויקט הבניה שלו מנהל על אשר דואג לכל הניירת, החשבונות, המכרזים, ההתנהלות מול הספקים, הקבלנים וקבלני המשנה כמו גם לניהול העבודה בשטח, ואילו הוא, הבונה הפרטי, יכול להמשיך בשגרת חייו ובעבודתו. אם נפרוט את נושא ניהול הפרויקטים לפרטים, אזי נראה שמנהל הפרויקט אחראי למשל להוצאת מכרזים לקבלני המשנה השונים, בחינת ההצעות שהתקבלו ובחירת ההצעה המתאימה ביותר, ניהול מו"מ עם הקבלן הנבחר וחתימה על חוזה עמו. לאחר מכן אחראי מנהל הפרויקט לעקוב אחרי התשלומים והחשבוניות מטעם הקבלן ועל התאמה בין מה שקורה בפועל לבין החוזה וכתב הכמויות המסוכם. דוגמה נוספת לעבודת מנהל פרויקט בבניה היא ההתנהלות הביורוקרטית מול העירייה, החל מהכנת התיק לקראת בקשת אישור בניה מהעירייה ועד לקבלת אישור אכלוס הבית.

  השם שלך (חובה)

  האימייל שלך: (חובה)

  נושא

  ההודעה שלך

  מה תפקידו של מפקח ומנהל פרוייקט?

  עבור יזמים בענף הבניין תפקידו של מנהל הפרויקט הוא אפילו יותר מורכב מאשר עבור הבונה הפרטי, מכיוון שמדובר בפרויקטים גדולים ומורכבים ובסדר גודל נרחב אשר מחייבים ניהול רציני והדוק אשר מקדיש תשומת לב לכל הפרטים ומסוגל לשלוט בפרויקט בניה מורכב על כל ההיבטים שלו, לוגיסטיים, אדמיניסטרטיביים ותקציביים.
  ניהול מלא של פרויקט בבניה יכול לכלול גם פיקוח בניה מקצועי על העבודה באתר הבניה. במקרה כזה יתווסף לתפקידים הניהוליים גם תפקיד מקצועי מובהק של פיקוח בניה. פיקוח בניה מתבצע על ידי איש מקצוע בכיר ותיק ומנוסה מענף הבניה. ברוב המקרים מפקח הבניה הוא מהנדס. תפקידו של מפקח הבניה במסגרת ניהול פרויקטים בבניה הוא תפקיד חשוב והרה גורל ועיקרו פיקוח הדוק על העבודות ועל העובדים באתר הבניה במטרה לאתר ולמנוע ליקויי בניה ובמקרה הצורך לטפל בהם כך שהתוצר המוגמר יהיה איכותי וחף מליקויים.