תקני בטיחות

דגשים בעבודה עם קבלן חשמל

nitsan כללי

דגשים חשובים בעבודה מול קבלן חשמל

קבלן חשמל

קבלן חשמל הוא אחד מבעלי המקצוע הראשונים שעובדים באתר הבניה, במקביל לקבלן השלד וקבלן האינסטלציה, אך את היסודות לבית עם מערכת חשמל ראויה יוצקים הרבה לפני יסודות הבית עצמו : תחילתם בתכנית חשמל מפורטת, מפרט ביצוע וכתב כמויות מחייב, אחרת התוצאה עלולה להיות בית של המאה ה 21 עם חשמל של שנות ה 60 של המאה הקודמת. קראו כאן את כל מה שחייבים לדעת על עבודה עם קבלן חשמל.

בניית בית – פרויקט מורכב הכולל עבודות של בעלי מקצוע רבים בתחומים שונים. זה נכון בין אם בחרתם בעבודה עם קבלן מפתח ובין אם בחרתם לפצל את העבודה בין הקבלנים השונים ולקחת מפקח בניה מטעמכם. קבלן חשמל הוא אחד מהם. אז מיהו קבלן החשמל, מה הכשרתו ומה הוא מבצע? ראשית, כל מי ששם ידו על עבודות חשמל בבית שלכם חייב להיות חשמלאי מוסמך. הסמכה מקצועית זאת מאפשרת לו לבצע את כל עבודות החשמל וכן הוא רשאי לתכנן ולטפל במערכות חשמל תלת פאזיות, בזרם של עד 80 אמפר. ישנן הכשרות מתקדמות נוספות בתחום החשמל. חלק ניכר מקבלני החשמל אוחזים בהכשרות אלה, וככל שהסמכתו המקצועית של קבלן חשמל היא בכירה יותר, כן ייטב. הנדסאי חשמל רשאי לבצע עבודת חשמל במתח נמוך במערכות חשמל תלת פאזיות בזרם של עד 630 אמפר, ובמתח גבוה על-פי תכנית מאושרת של מהנדס חשמל. מהנדס חשמל, לעומת זאת, רשאי לערוך כל תכנית חשמל ולבצע כל עבודת חשמל.

מתי צריך לשכור קבלן חשמל?

עבודתו של קבלן החשמל מתחילה משלב השלד המאוד התחלתי, כבר בשלב יציקת היסודות (התקנת הארקת יסודות, הנחת שרוולים להעברת חיווט חשמל ותקשורת). לכן צריך להיות לכם קבלן חשמל כבר בתחילת עבודות השלד והוא צריך לעבוד בתיאום עם קבלן השלד.

בחירת קבלן חשמל וחשיבותה של תכנית חשמל מפורטת

כדי לבחור קבלן חשמל אתם זקוקים לתוכנית חשמל עם מפרטי ביצוע וכתב כמויות, כדי שתוכלו להשוות מחירים באופן יעיל ויסודי בין קבלני החשמל השונים. אכן, חלק מעבודת האדריכל היא להכין תכנית חשמל לבית שלכם, אך חשוב מאד להבין כי זאת לא תכנית חשמל מקצועית אלא רק תכנית של מיקום נקודות החשמל לפי מיטב הבנתו המקצועית של האדריכל שלכם, שאין לו הכשרה מקצועית בתחום החשמל. כדי שתהיה בידיכם תכנית חשמל מפורטת ומפרט ביצוע, עליהם תוכלו לבסס כתב כמויות מפורט ומדויק, אתם זקוקים ליועץ חשמל. יועץ חשמל הוא איש מקצוע מתחום החשמל, בדרך כלל הנדסאי חשמל או מהנדס חשמל. תפקידו לתכנן את המערכת תוך חלוקה לקווי זינה ושמירה על האיזון בין שלושת הפאזות ולהוציא מפרט ביצוע וכתב כמויות מפורט, אתו תוכלו לגשת לקבל הצעות מחיר מקבלני החשמל השונים.
אם תצאו לדרך של בחירת קבלן חשמל ללא תכנית חשמל מפורטת של מתכנן חשמל אלא רק בהסתמך על תכנית החשמל של האדריכל שלכם, יהיה לכם קשה עד בלתי אפשרי להשוות בין הצעות המחיר, ולא תהיה לכם כל שליטה על עבודת קבלן החשמל – הפרשנות שלו לתכנית הבסיסית של האדריכל תהיה נתונה לחלוטין בידיו – לעומת מצב בו הוא מחויב למפרט ביצוע וכתב כמויות של יועץ החשמל.
מפרטי הביצוע וכתב הכמויות מבטיחים לכם גם שקבלן החשמל לא יחסוך עלויות באמצעות חסכון בחומרי גלם זולים פשוטים. כתב כמויות מפורט כולל את סוגי הצנרת, האביזרים ולוח החשמל הנדרשים בהתאם לתכנית החשמל המפורטת שלכם.

שלבי עבודת קבלן חשמל

בשלב יציקת השלד והגגות מבצע קבלן החשמל את חיבור הארקת היסודות, ופורש את הצנרת והציוד הנדרש בתוך יציקות הגג והיסודות.
לאחר סיום השלד ולפני תחילת עבודות הטיח, קבלן החשמל מבצע חציבות בקירות, מקבע את הצנרת והציוד הנדרש ברחבי הבית, משחיל את החוטים בצנרת ומכין את תשתיות החשמל לקראת עבודות הגמר.
לאחר סיום עבודות האינסטלציה, הריצוף והטיח, מבצע קבלן החשמל את חיבור הלוח והאביזרים, ומכין את הבית לביקורת מהנדס חשמל חיצוני.

חוזים אפשריים עם קבלן חשמל

  1. חוזה לפי נקודה – תשלום לקבלן לפי עלות כל נקודת חשמל.
  2. חוזה פאושלי בהתאם לתכנית מיקום נקודות החשמל של האדריכל. קבלן החשמל בוחר איך לבנות את המערכת תוך מינימום השקעה ומקסימום רווח.
  3. חוזה על פי תכנית של יועץ חשמל עם מפרטי ביצוע וכתב כמויות מפורט. זהו סוג החוזה הטוב ביותר עבורכם מבחינת התוצאה הסופית ואיכות המערכת שתקבל בסופו של דבר. כאן אנחנו חוזרים שוב למה שכתבתנו בתחילת המאמר – אנחנו ממליצים מאד לעבוד עם קבלן חשמל אך ורק בצמוד לתכנית חשמל מפורטת וכתב כמויות שחוברו על ידי יועץ חשמל.