עלויות בניה

בחירת אדריכל

nitsan כללי

בחירת אדריכל היא אחת מההחלטות החשובות ביותר בתהליך של בנית בית. איך בוחרים אדריכל, למה צריך לשים לב, מה השאלות שצריך לשאול אותו וממה צריך להיזהר? על כל זאת ועוד תוכלו לקרוא כאן.

אדריכל, הנדסאי אדריכלות, מעצב פנים או אדריכל פנים?

בניית בית היא אירוע משמעותי ובדרך כלל חד פעמי בחייה של משפחה, והדמות המשפיעה ביותר על התוצאה הסופית היא האדריכל, הוא ראש הפרויקט והוא הבסיס לכל. ניתן לצרף אליו, בחלק התכנוני של הפרויקט, יועצים מקצועיים כמו מעצב/ת פנים ומעצב/ת נוף, אבל חשוב להבין שאת התכנית האדריכלית של הבית מבצע אך ורק אדריכל.

המצב בשוק כיום הוא של שוק פרוץ, וההבדל בין בעלי המקצוע השונים אינו נהיר מספיק לבוני הבתים, כך שהם חשופים לאי הבנות במקרה הטוב והונאות במקרה הרע. לכן נתחיל במילון מושגים שיבהיר לכם אחת ולתמיד מיהו אדריכל ומי איננו אדריכל.

אדריכל בעל תואר B.arch

תעודת אדריכל רשום מאפשרת תכנון של בתים פרטיים בעיקר. כדי להיות אדריכל רשוי, בוגרי לימודי אדריכלות צריכים לעבור שלוש שנות סטאז' ובחינת הסמכה. סמכויות התכנון של אדריכל רשוי הן בלתי מוגבלות. בישראל קיימים חמישה מוסדות אשר מכשירים אדריכלים בעלי תואר זה : הטכניון, ויצ"ו חיפה, אוניברסיטת תל אביב, בצלאל ואוניברסיטת אריאל.

הנדסאי אדריכלות

הנדסאי אדריכלות הוא בוגר לימודי תעודה ובעל תעודת הנדסאי מטעם משרד התמ"ת. לפי חוק רשאי הנדסאי אדריכלות לבנות בעיקר בתים פרטיים, והוא אינו זכאי להרחבת הסמכויות שזכאים לה אדריכלים רשויים. כמובן שהנדסאי אדריכלות אינו אדריכל ואסור לו להציג עצמו ככזה.

מעצב פנים בעלי תואר B.des

מעצבים בעלי הכשרה של תואר ראשון. בשונה מאדריכלים, מעצבי פנים אינם רשאים לתכנן את המעטפת החיצונית של המבנה אלא רק את חללי הפנים שלו. בישראל קיימים שלושה מוסדות להשכלה גבוהה אשר מעניקים תואר זה : המכון הטכנולוגי חולון, המכללה למנהל ומכללת שנקר ברמת גן.

מעצב פנים בוגר לימודי תעודה

כאן אנחנו מגיעים לחלק הפחות מבוקר ויש שיאמרו אף פרוץ של תחום העיצוב. מכיוון שבשונה מההגדרות החוקיות למקצועות כמו אדריכל, הנדסאי אדריכלות וכן הלאה, החוק הישראלי לא מגדיר מי רשאי לכנות עצמו מעצב פנים, כל אחד יכול לקרוא לעצמו מעצב פנים, לפתוח בית ספר לעיצוב פנים ולחלק תעודות לבוגריו. קיימים בישראל עשרות מוסדות לימוד אשר מכשירים מעצבי פנים בלימודי תעודה בתקופות קצרות שנעות בין מספר שבועות לשנתיים.

אדריכל פנים ? אין דבר כזה

אין בישראל מקצוע מוכר בשם "אדריכל פנים", ובמרשם המהנדסים והאדריכלים אין מדור שנקרא אדריכלות פנים. משרד התמ"ת מרחיק לכת ואומר כי מי שאינו אדריכל, ומכנה את עצמו "אדריכל פנים" עובר עבירה של ייחוד התואר, עבירה שמטופלת על ידי המשטרה. במילים אחרות, איש מקצוע אשר מגדיר עצמו אדריכל פנים ואינו אדריכל רשום בעל תואר אדריכל B.arch או הנדסאי אדריכלות, עובר עבירה פלילית.

מי יכול לחתום על בקשה להיתר בניה ?

בעלי המקצוע היחידים שרשאים לחתום על בקשה להיתר בניה הם : אדריכל, הנדסאי אדריכלות, מהנדס, הנדסאי בניין. אסור, ואנחנו חוזרים : אסור למי שאינו אדריכל, הנדסאי אדריכלות, מהנדס או הנדסאי בנין, לחתום בתוך עורך הבקשה. בשוק עובדים כיום בעלי מקצוע בהכשרות שונות כמו לדוגמה מפקח בנייה אשר מתכננים בתים ואינם יכולים לחתום על בקשות להיתר בניה, ואז נעשית מעין עסקה משולבת בה איש מקצוע אחד מתכנן ואיש מקצוע שני חותם. זה אפור, חוקי אבל "מסריח" ואנחנו ממליצים לעבוד במתווה בו מי שתכנן את המבנה רשאי לחתום עליו.

ההבדל בין אדריכל רשום לאדריכל רשוי

אדריכל רשום הוא בוגר לימודי תואר ראשון באדריכלות B.arch. הוא מורשה לתכנן בתים פרטיים בעיקר (ישנן מגבלות על גובה ושטח המבנה אותו רשאי אדריכל רשום לתכנן. רובם המכריע של הבתים הפרטיים, אם לא כולם, נכנסים תחת המגבלות הנ"ל). אדריכל רשוי הוא אדריכל רשום שעבר שלוש שנות סטאז' ומבחן הסמכה, והוא רשאי לחתום על כל סוגי התכניות.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים אדריכל?

מה הכשרתו המקצועית? אל תתביישו לבקש לראות תעודות – בעל מקצוע שיש בידיו את כל התעודות ישמח תמיד להראות אותן.
מה רמת ההיכרות שלו עם הועדה לתכנון ובניה הרלבנטית לבניה שלכם? ככל שהוא מכיר יותר את הועדה ואת הנפשות הפועלות בה כך ייטב, זה עוזר לקצר תהליכים, לזרז עיכובים ולסייע בממשקים המורכבים מול הביורוקרטיה העירונית.

  • האם הוא ממוקם בקרבה גיאוגרפית למקום בו אתם בונים את ביתכם?
  • מה הניסיון של האדריכל ?

אל תבלבלו ניסיון עם ותק. אלו לא בהכרח פרמטרים זהים. יש אדריכלים צעירים עם ניסיון רב ואדריכלים ותיקים עם ניסיון מועט, כפי שיש אדריכלים ותיקים עם ניסיון רב ואדריכלים צעירים ללא ניסיון כלל.

צור קשר

    השם שלך (חובה)

    האימייל שלך: (חובה)

    נושא

    ההודעה שלך