מפקח בניה

אישורי גמר בשלב סיום בניה

nitsan כללי

אישורי גמר חותמים את פרויקט הבניה, עכשיו איך משיגים אותם?

אישורי גמר

אישורי גמר הם הצעד האחרון והנכסף אשר חותם את פרויקט הבניה שלכם. מה הם כוללים? כיצד משיגים אותם? מה נדרש מכם על מנת לקבל אותם? על כל זאת תוכלו לקרוא כאן.

כל מי שיוצא להרפתקה של בניית הבית הפרטי שלו, מגלה שמדובר בעסק מורכב ומלא פנים. ממה זה מתחיל? מחלום, מחזון. אתם רוקמים בדמיונכם את הבית שלכם, חלקת האלוהים הקטנה שלכם. ומשם מתחילה דרך ארוכה מאד, שהיא גם מרגשת, גם מאתגרת, מאד מעייפת, והיא כוללת מאות אם לא אלפי צעדים קטנים בדרך לרגע הנכסף בו אתם והמשפחה שלכם נכנסים סוף סוף לגור בבית החלומות שלכם. הבית בו המשפחה שלכם תגדל, תצבור זיכרונות משותפים, תרקום את חייה. כדי להגיע לרגע הזה, תצטרכו לעבור דרך ארוכה, שכוללת את מציאת השטח המתאים, גיוס ההון העצמי הנדרש לתחילת הדרך, גיוס המימון מהבנק באמצעות משכנתא (רק על כך אפשר לכתוב מאמר שלם) וקניית השטח. מה הלאה? בוחרים אדריכל ומתחילים בתכנון הבית. לאחר שהתכנית האדריכלית מוכנה, מגיע שלב קבלת היתרי הבניה : הרבה טפסים, אישורים, בקשות למידע, עבודה מול גורמים ממשלתיים ומקומיים שונים, והנה מגיע הרגע המיוחל של תחילת העבודות. לפני כן כמובן צריך לבחור קבלן מפתח או מספר קבלני משנה, ואם פעלתם בחכמה, אז גם מפקח בניה מטעמכם. אז הנה, עברנו כמה שלבים משמעותיים והתחלנו בתהליך הבניה עצמו. עברו מספר חודשים, אולי שנה או יותר, ואתם מתקרבים לשלב הנכסף של סיום עבודות הבניה. מה אז? מה בין השלמת רוב עבודות השלד והגמר לבין הרגע בו תגיע משאית ההובלות, ואחריה אתם, שמחים ונרגשים לקראת יומכם הראשון בבית? על מנת שתוכלו להיכנס לבית ולגור בו, עליכם לעבור שלב ביורוקרטי  נוסף , שלב אישורי גמר. אישורי גמר הוא שם כולל למספר אישורים ביורוקרטיים שעליכם לקבל ממגוון של גורמים וגופים . המונחים ושמות הטפסים והאישורים השונים הם דומים ולעתים קרובות מבלבלים, אז לפני שנתחיל, הנה מילון מושגים קצר :

אישור חיבור לתשתיות / טופס 4

זהו אישור מטעם הרשויות, אשר ניתן לאחר שסיימתם את הבניה ועמדתם בכל הדרישות שהוצבו לפרויקט הבניה שלכם כאשר קיבלתם את היתר הבנייה. אישור חיבור לתשתיות/טופס 4 מהווה תנאי מקדים לקבל אישור לחבר את הבית שלכם לתשתיות המים, החשמל, הטלפון וכו'.

בפועל מדובר בטופס בקשה לחיבור המבנה לתשתיות השונות. על הטופס חותמים בעל היתר הבניה (שזה אתם) והאחראי לביקורת (נציג מטעם הרשות המקומית).

קישור להורדת טופס 4

אישור גמר בניה/ אישור אכלוס / תעודת גמר / טופס 5

זהו אישור מטעם הרשות המקומית והוא מותנה בגמר תשלום כל האגרות הנדרשות ובקבלת אישור מגורמים שונים ברשויות, כגון אלו האחראים על נושא המים, הביוב, כיבוי האש וכן הלאה, על עמידה בתנאי הסף לאכלוס המבנה.

קישור להורדת טופס 5

  השם שלך (חובה)

  האימייל שלך: (חובה)

  ההודעה שלך

  יצירת קשר

  טלפון במשרד: 073-7969738
  אימייל: effective.co.il@gmail.com
  שעות פעילות:
  ימים א-ה 8:00-19:00
  יום ו -8:00-13:00

  אישורי גמר -אישור חיבור לתשתיות/טופס 4

  כאשר מסתיים תהליך הבניה בבית, במסגרת תהליך אישורי גמר, בעל ההיתר (כלומר מי שביקש את אישור הבניה או את ההיתר לשימוש במקרקעין, ובמילים אחרות : אתם) נדרש להגיש טופס הנקרא "טופס 4". זהו טופס אשר מהווה בקשה רשמית לחיבור הבית החדש שלכם לתשתיות החשמל, המים, הטלפון וכן הלאה.

  על מנת לקצר את התהליך, ניתן להגיש בקשה מוקדמת לאישור חיבור תשתיות, אם רוב הבנייה הסתיימה ונותרו מספר שלבים מתקדמים כמו עבודות ריצוף, עבודות גידור, עבודות ניקוז וכל הלאה. ניתן להגיש בקשה מוקדמת רק במידה וכבר ניתן להשתמש במבנה למטרה לשמה נבנה, ושניתן להשתמש במבנה מבלי להסתכן בעת השהיה בו. במקרה של בקשה מוקדמת, תידרשו להפקיד ערבות בנקאית שתבטיח את סיום העבודות שנותרו. סכום הערבות הבנקאית יקבע על ידי היועץ המשפטי של הועדה המקומית. לאחר מכן תצטרכו להגיש "טופס 3" אשר מהווה בקשה לאישור אספקת חשמל מים וטלפון.

  קישור להורדת טופס 3

  טופס 4 הוא הזמן בו הרשויות המקומיות מוודאות שעמדתם בכל התנאים שנדרשו מכם בהיתר הבניה שלכם. אם קיימת סטייה מהיתר הבניה, לא תוכלו לקבל טופס 4. כך גם אם אתר הבניה איננו נקי מפסולת ואם אין בידיכם אישור פינוי לאתר מאושר. תנאי נוסף לקבלת טופס 4 הוא בדיקת בטונים, אטימות הממ"ד וחוזק הטיח של הממ"ד, מסירת אישור על עמידת דלתות וחלונות הממ"ד בתקנים הנדרשים והתקנת מערכת אוורור וסינון בממ"ד כפי שנדרש על ידי פיקוד העורף.

  אישורי גמר – תעודת גמר

  החלק השני של תהליך קבלת אישורי גמר הוא תעודת הגמר. זוהי תעודה מטעם הוועדה המקומית, שניתנת לבעל ההיתר (שוב, אתם) ומאשר כי העבודה אשר מתוארת בהיתר הבניה הסתיימה בהלימה מלאה לכל דרישות ההיתר.
  את הדרישה קבלת תעודת גמר עליכם להגיש עד שנה מקבלת אישור טופס 4. כדי שתוכלו לקבל את תעודת הגמר, תצטרכו לקבל אישור מטעם מהנדס הוועדה המקומית על כך שבדק ומצא שכל הבנייה הסתיימה, שהיא נעשתה בדיוק בהתאם לדרישות ההיתר, ושכל התקנות של הבקשה להיתר הבניה ותנאי ההיתר קוימו, כל האגרות שולמו, וכל פסולת הבניה פונתה לאתר פסולת מורשה.
  השלב הבא כולל הודעה בכתב מטעם מתכנן השלד אל המהנדס, אשר מאשרת כי יש בנמצא תכנית קונסטרוקציה מעודכנת ומהו מקומה המדויק. לאחר מכן ימסור המהנדס לידיכם תעודת גמר חתומה – והיא אישור הגמר הסופי שלכם.